Aile Hekimliği bilimsellikten uzaklaştırılıyor… Sendikadan yönetmelik tepkisi!

10 Yıldır Aile Hekimliğine yönelik 5 yönetmelik değişti. Her yönetmeliğin birer hukuk faciasına dönüştüğüne dikkat çeken Birlik ve Dayanışma Sendikası, Halk Sıhhati Genel Müdürlüğü’nün bir hukuk müşavirinin gösteri alanı haline geldiğini açıkladı.

  • 12 Şubat 2024
  • 22 kez görüntülendi.
Aile Hekimliği bilimsellikten uzaklaştırılıyor… Sendikadan yönetmelik tepkisi!

ANKARA (İGFA) – 10 Yıldır Aile Hekimliğine yönelik 5 yönetmelik değişmesine karşın, dalın problemleri çözülmediği üzere, aile hekimliği bilimsellik ve alandaki gerçeklerden uzaklaştırıldı.

Halk Sıhhati Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı son yönetmelik de Danıştay tarafından iptal edilirken, Anayasa Mahkemesi bu iptal kararını onaylayarak yönetmeliği hukuksuz kıldı.

“HALK SIHHATİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 5 BİN DAVAYI KAYBETTİ”

Aile doktorları ve aile sıhhati çalışanlarının üyesi bulunduğu Birlik ve Dayanışma Sendikası, son devirde yönetmeliklerin birer hukuk faciasına dönüştüğü tenkidinde bulundu.

Halk Sıhhati Genel Müdürlüğü’nün; aile doktoru ve aile sıhhati çalışanları meslek örgütlerinin açtığı 5 binin üzerinde davayı kaybettiğine dikkat çeken sendika, yazılı açıklamasında, bu durumun büyük bir kamu ziyanının yanında, sistemi tıkayan tüm meseleleri da çözülemez hale getirdiğini belirterek, “Peki, 10 yıldır yapılan toplantılar, sunulan raporlara karşın neden hiçbir ilerleme olmuyor? Neden bu yönetmelikler bir hukuk faciasına dönüşüyor? Nedeni; ne yazık ki sunulan onlarca rapor, yapılan onlarca görüşme yerine; aile hekimliğinin bilimsel gerek ve gerçekleri yerine, aile hekimliği ile ilgili uzaktan yakından ilgisi ve bilgisi olmayan, yalnızca performans ve ceza sistemleri kurgulayan ve Halk Sıhhati Kurumunun kaybedilen tüm davalarının akıl hocası bir hukuk müşaviridir” sorularına cevap aradı.

“Hukuk müşaviri yol açtığı kamu ziyanının hesabını verecek mi?” diye soran sendika idaresi, Halk Sıhhati Genel Müdürlüğü bünyesindeki hukuk müşavirinin ferdî ego ve gösteri alanına dönüştüğü söz ettiği açıklamasında, “Bu hukuk müşavirinin getirdiği tüm ceza unsurları Danıştay ve Anayasa Mahkemesi’nce hukuksuz bulunmuşken, yeniden tekrar aile hekimliği ile alakasız, alandan uzak cezalandırma unsurları Kanun tasarısı ile Meclis’e getirilmiştir. Bu kişi kaybettirdiği 5 binin üzerinde davanın hesabını, kamu zararın hesabını verecek midir?” sorusu yöneltildi.

Sendika idaresi açıklamasında, “Halk Sıhhati Genel Müdürlüğünün misyonu aile doktorlarına ceza üretmek, cezalandırmak mıdır? Yoksa Aile Hekimliğinin kronik sıkıntılarına tahlil bulmak ve geliştirmek midir? Zelzelede yara alan yüzlerce Aile Sıhhati Merkezine el atılmamışken; aile doktorları ve aile sıhhati çalışanlarına ceza vermeye sevdalı bir kurum, halkın faydasını ve sıhhatini ne kadar düşünüyor olabilir? En ufak bir şikayette soruşturma geçiren aile tabiplerinin ve aile sıhhati çalışanlarının yanında; 10 yıldır kurum ziyanı oluşturan bir hukuk müşaviri! Adalet bir gün herkese lazım olacağının unutulmamalıdır” tabirlerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ