Birlik ve Dayanışma Sendikası’ndan yönetmelik yansısı

10 Yıldır Aile Hekimliğine yönelik 5 yönetmelik değişmesine karşın, bölümün sıkıntıları çözülmediği üzere, aile hekimliği bilimsellik ve alandaki gerçeklerden uzaklaştırıldı. Her yönetmeliğin birer hukuk faciasına dönüştüğüne dikkat çeken Birlik ve Dayanışma Sendikası, Halk Sıhhati Genel Müdürlüğünün bir hukuk müşavirinin gösteri alanı haline geldiğini açıkladı.

  • 12 Şubat 2024
  • 18 kez görüntülendi.
Birlik ve Dayanışma Sendikası’ndan yönetmelik yansısı

ANKARA (İGFA) – 10 Yıldır Aile Hekimliğine yönelik 5 yönetmelik değişti. Lakin hiçbir yönetmelik dalın meselelerini çözmediği üzere, tersine aile hekimliğini bilimsel temelden ve alandaki gerçeklerden uzaklaştırdı. Halk Sıhhati Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı son yönetmelik de Danıştay tarafından iptal edilirken, Anayasa Mahkemesi bu iptal kararını onaylayarak yönetmeliği hukuksuz kıldı.

“HALK SIHHATİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 5 BİN DAVAYI KAYBETTİ”

Aile tabipleri ve aile sıhhati çalışanlarının üyesi bulunduğu Birlik ve Dayanışma Sendikası, son periyotta yönetmeliklerin birer hukuk faciasına dönüştüğü tenkidinde bulunarak, Halk Sıhhati Genel Müdürlüğü’nün; aile tabibi ve aile sıhhati çalışanları meslek örgütlerinin açtığı 5 binin üzerinde davayı kaybettiğine dikkat çekti. Sendikadan yapılan açıklamada “Bu durum büyük bir kamu ziyanının yanında, sistemi tıkayan tüm problemleri da çözülemez hale getirmiştir. Pekala, 10 yıldır yapılan toplantılar, sunulan raporlara karşın neden hiçbir ilerleme olmuyor? Neden bu yönetmelikler bir hukuk faciasına dönüşüyor? Nedeni; ne yazık ki sunulan onlarca rapor, yapılan onlarca görüşme yerine; aile hekimliğinin bilimsel gerek ve gerçekleri yerine, aile hekimliği ile ilgili uzaktan yakından ilgisi ve bilgisi olmayan, yalnızca performans ve ceza metotları kurgulayan ve Halk Sıhhati Kurumunun kaybedilen tüm davalarının akıl hocası bir hukuk müşaviridir” tabirlerine yer verildi.

Hukuk müşaviri yol açtığı kamu ziyanının hesabını verecek mi?

Halk Sıhhati Genel Müdürlüğü’nün bu hukuk müşavirinin şahsî ego ve gösteri alanına dönüştüğü söz edilen açıklamada “Bu hukuk müşavirinin getirdiği tüm ceza unsurları Danıştay ve Anayasa Mahkemesi’nce hukuksuz bulunmuşken, tekrar yine aile hekimliği ile alakasız, alandan uzak cezalandırma unsurları Kanun tasarısı ile Meclis’e getirilmiştir. Bu kişi kaybettirdiği 5 binin üzerinde davanın hesabını, kamu zararın hesabını verecek midir?” sorusu yöneltildi.

Birlik ve Dayanışma Sendikasının açıklamasında şu tabirlere yer verildi:

“Halk Sıhhati Genel Müdürlüğünün misyonu aile doktorlarına ceza üretmek, cezalandırmak mıdır? Yoksa Aile Hekimliğinin kronik meselelerine tahlil bulmak ve geliştirmek midir? Sarsıntıda yara alan yüzlerce Aile Sıhhati Merkezine el atılmamışken; aile tabipleri ve aile sıhhati çalışanlarına ceza vermeye sevdalı bir kurum, halkın faydasını ve sıhhatini ne kadar düşünüyor olabilir? En ufak bir şikayette soruşturma geçiren aile tabiplerinin ve aile sıhhati çalışanlarının yanında; 10 yıldır kurum ziyanı oluşturan bir hukuk müşaviri! …”

Adaletin bir gün herkese lazım olacağının unutulmaması ihtarında bulunan Birlik ve Dayanışma Sendikası, son ceza taslağını kabul etmediğini, bu mevzudaki gayrete devam edeceklerini de açıkladı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ