Çocuklarda ateşli havaleye dikkat!

Nev Bandırma Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Naile Gasımova, çocuklarda sıklıkla görülen ateşli havale hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

  • 12 Şubat 2024
  • 20 kez görüntülendi.
Çocuklarda ateşli havaleye dikkat!

BALIKESİR (İGFA) – Çocukluk çağında en sık görülen nöbet tipinin febril konvülziyonlar olduğunu tabir eden Uzm. Dr. Naile Gasımova, “Bu nöbet tipleri, süt çocuğu ve erken çocukluk devrinde (altı ay – beş yaş ortası çocuklarda), santral hudut sisteminde rastgele bir hastalık ve elektrolit düzensizliği olmaksızın ateşin eşlik ettiği nöbet tipi olarak tanımlanmaktadır” dedi.

ERKEN ÇOCUKLUK PERİYODUNDA GÖRÜLME SIKLIĞI DAHA FAZLA

Uzm. Dr. Gasımova, “Konvülziyon eşiğinin düşük olduğu, enfeksiyonlara eğilimin daha sık ve ateş karşılığının daha ağır olduğu erken çocukluk periyodunda daha sık görülmektedir. Görülme sıklığı %2-5 olup, 18 aylık yaş kümesinde pik yapar” dedi.

FEBRİL KONVÜLZİYONUN KOLAY VE KOMPLİKE OLMAK ÜZERE İKİ TİPİ VAR

Nöbetlerin birçok kere 5 dakikadan kısa sürmekle bir arada %5 kadarının 30 dakikayı geçebildiğini belirten Uzm. Dr. Gasımova, “Febril konvülziyonun kolay ve komplike olan iki tipi var. Kolay tip FK, jeneralize nöbet biçiminde ve ateş 380 C’nin üzerinde iken meydana gelir, 15 dakikadan kısa sürer, 24 saat içinde tekrarlama göstermez ve ailede ateşli nöbet hikayesi vardır. Komplike FK’da ise nöbetler fokal usulde, 15 dakikadan uzun ve 24 saatte birden fazla tekrarlayabilen özelliktedir. Altı aylıktan küçük, beş yaşından büyük çocuklarda da ortaya çıkabilir” dedi.

AİLELER BU HUSUSTA ŞUURLU OLMALI

Febril konvülziyonlar, ateşli durumlarda görüldüğü için, ateşin fark edilmesi ve uygun halde düşürülmesinin hastayı rahatlatacağını söz eden Uzm. Dr. Gasımova, “Aileler, beden ısısını ölçmeyi, ateşi düşürmeyi, nöbet sırasında yapılacakları bilmelidir” dedi.

Son olarak Gasımova, “Ailelerden sıkça nöbet esnasında nelerin yapılabileceğiyle ilgili sorular alıyoruz. Öncelikle telaşa kapılmamalı ve sakin olmalılar. Bu türlü bir durum oluştuğunda hastayı yan yatırın, böylelikle ağız salgılarının hastanın akciğerlerine kaçmasını önleyebilirsiniz. Başının altına elinizi yahut bir yastığı koyun. Ağzını açmaya, kaşık, parmak sokmaya çalışmayınız, hastaya ziyan verirsiniz. Nöbet geçene kadar bekleyip hastayı gözleyiniz. Şayet doktorunuz nöbeti durdurmak için Diazem fitil önerdiyse uygulayınız. Nöbet durduktan sonra hastayı en yakın sıhhat kuruluşuna götürünüz” diyerek kelamlarına son verdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ