Domates İhracatı 2023’te Yüzde 42 Arttı

  • 07 Ocak 2024
  • 119 kez görüntülendi.
Domates İhracatı 2023’te Yüzde 42 Arttı

Türkiye’den 2023’te yapılan domates ihracatı yükselişe geçti. 2022 yılına göre yüzde 42,8 artışa geçen ihracat oranı günümüzde 538 milyon 724 bin dolara yükseldi.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri tarafından açıklanan verilere göre, 2022 yılında 54 ülkeye yapılan domates ihracatından 377 milyon 198 bin dolar gelir elde etmişti. 2023 yılında ise ihracat, bir önceki senenin rakamlarını yüzde 42,8 geçti. Bu da toplamda 538 milyon 724 bin dolar gelirin elde edilmesini sağladı. 52 ülkeye 588 bin 418 ton domates ihracatı gerçekleştirilen ülkemiz bu alanda gelişmeye devam ediyor.

Türkiye’nin en çok domates ihracatı yaptığı ülke ise Romanya bulunuyor. Türkiye, Romanya’ya geçen yıl 91 milyon 983 bin dolarlık domates satışı gerçekleştirildi. Romanya’yı ise Ukrayna, Polonya ve Almanya takip etti.

İhracat Gelişmesi Devam Ediyor

Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği Başkanı Halil Pekdemir ihracat alanında açıklamalar gerçekleştirdi. 2023 yılındaki domates ihracatında yaşanan büyük artışın daha da devam edeceği vurgulandı.

Domates ihracatında 2022 yılına göre yüzde 42,8 artış yaşanması ekonomiye büyük bir katkıda bulundu. İhracat ile beraber yeni pazarlara açılmanın etkisinin büyük olduğunu aktaran Pekdemir, ihracatın 538 milyon 724 bin dolara yükselmesi hakkında bazı detaylarda bulundu. Yapılan ihracat oranlarının üreticilerin yüzünü güldürdüğünü aktaran Pakdemir pazarların da geliştirileceğini açıkladı. Domates pazarlarının yükselmesi, yeni seraların kurulması yönünden de girişimcileri teşvik ediyor. Artan yeni yatırımlar sonrasında hem istihdama katkı hem de ülke ekonomisine kazanç sağlayacağına vurgu yapılıyor.

Halil Pekdemir, hükümetin sera projelerine destek vermesi sonrasında ihracat rakamlarının yükseldiğini söyledi. 2024 yılında da devam edecek bu destekten dolayı üreticilerin mutlu olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin sera üretiminde Avrupa’da ilk sıraya gelme hedefiyle yola çıktıklarını söyleyen Pekdemir desteklerin artacağını söyledi. Domates ihracatında artan pazar payını 2024 yılında daha da ileriye taşıma hedefin olduklarını söyleyen Pakdemir verilen desteklerle bu hedeflere doğru hızlı bir şekilde ilerlendiğini vurguladı. İhracat yapılan ülkelere ve miktarlarına bakıldığı zaman hem ülke sayısında hem de satış sayısında ciddi bir yükselme bulunuyor. 2024 yılında artan üretim sonrasında bu alanda ekonominin daha da büyüyeceğine inanılıyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ