Mevsim geçişlerinde egzama daha sık görülüyor

Dermatoloji Uzmanı Dr. Hazal Sönmezler Selek, olağanda beden florasında halihazırda var olan Malassezia isimli mantarın, çok derecede artışı ve bu çok artışa bağlı olarak deri savunma sisteminin verdiği çok reaksiyonun sonucunda seboreik dermatit oluştuğunu açıkladı.

  • 11 Şubat 2024
  • 21 kez görüntülendi.
Mevsim geçişlerinde egzama daha sık görülüyor

İSTANBUL (İGFA) – Seboreik dermatit, halk ortasında bilinen başka ismi ile yağlı egzama; ataklarla seyreden kronik bir deri hastalığıdır.

Saçlı deride, kaşlarda, burun kenarlarında, yanaklarda, sakal bölgesinde, kulaklarda, göğüs bölgesinde, gövdede; yağlanma, kızarıklık ve kepeklenmeye yol açtığını lisana getiren Dermatoloji Uzmanı Dr. Hazal Sönmezler Selek, seboreik dermatite neden olan durumlar şimdi tam olarak bilinmiyor olsa da sıklıkla yağlı cilde sahip yahut yapısal olarak yağlı cilde yatkın bireylerde ortaya çıktığına dikkati çekti.

Örneğin mevsim geçişlerinde, bilhassa soğuk kış günlerinde, gerilimli devirlerde, enfeksiyöz hastalık geçirilen durumlarda, kimi hormon tedavileri sırasında yahut birtakım nörolojik hastalığı olan bireylerde şiddetli seyrettiğine vurgu yapan Sönmezler Selek, tedavi için bireye özel şampuan ve nemlendiriciler gerektiğini kaydetti.

Uzm. Dr. Hazal Sönmezler Selek, şampuanların kişinin kepek sorunu ile başa çıkmasında da yardımcı olduğunu lakin şampuan kullanımında sağlanan yararın şahsî olduğu, her eserin her hastaya güzel gelmeyebileceğinin göz önünde bulundurulması gerektiğini belirterek, şikâyetler azalmak yerine giderek artıyorsa, seboreik dermatit için özel olarak üretilmiş ve üstte bahsedilen içerikleri barındıran öbür bir şampuana geçiş yapılması gerektiğini vurguladı.

Uzm. Dr. Sönmezler Selek, yüzde görülen kepeklenme ve kızarıklıklar içinse; çinko pirithion, ardıç katranı, pirokton olamin, sikloproksolamin içerikli nemlendiriciler ve salisilik asit içerikli yüz yıkama jellerin kullanılabileceğini, dermokozmetik eserler ile yapılan sistemli cilt bakım rutinine karşın şiddetli seyreden seboreik dermatit için bir dermatoloji uzmanına başvurulmasının değerli olacağını söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ