Nihal ve Bahar Candan Kardeşler Soruşturmasında Karar Verildi

  • 08 Ocak 2024
  • 177 kez görüntülendi.
Nihal ve Bahar Candan Kardeşler Soruşturmasında Karar Verildi

Uygun fiyata araç sattıklarını söyleyerek vatandaşları dolandıran şebeke yöneticisi ceza aldı. Örgüt lideri 479 yıl hapis ve 141 milyon para cezasıyla karşılaştı.

Bahar ve Nihal Candan kardeşlerinde aralarında bulunduğu Ucuza araç sattıklarını söyleyerek vatandaşları dolandıran örgüt yöneticisi ve üyeleri yargılandı. Davada karar açıklandı. Mahkeme, örgüt lideri Eren Koç’un 479 yıl hapis ve 141 milyon para cezası ile cezalandırılmasına karar verildi. Nihal Candan’ın eski sevgilisi Onur Apaydın’ın ise 459 yıl 7 ay hapis verilmesine hükmedildi.

Şebeke İçerisinden Candan Kardeşlerde Bulunuyor

Türkiye’nin farklı şehirlerinde faaliyet gösteren dolandırıcılık şebekesi icradan satışa çıkardığı araçları ucuza satma vaadiyle dolandırdı. Sosyal medya fenomenleri Bahar ve Nihal Candan’ın mağdurlarla lüks restoranlarda yapılan görüşmelere katıldığı aktarıldı. Küçükçekmece 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada sanıklar, mağdurlar ve avukatları hazır bulundu.

Duruşmada kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Eren Koç’un nitelikli dolandırıcılık suçlarından 479 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Örgüt, icra dairelerinden hacizli ya da devletin el koyduğu araçları sözde ucuza temin etmek vaadiyle onlarca kişiyi kandırdı. Örgüt üyeleri yeri geldiğinde kendilerini kamu görevlisi olarak tanıttı. Aynı zamanda mağdurlardan alınan paralar paravan şirketlerin hesaplarına yatırıldı. Milyonlarca liranın aklanması sürecine dair yeni davaların da yaşanacağı vurgulandı.

Küçükçekmece Cumhuriyet Savcısı tarafından açıklanan mütalaada İstanbul genelinde dolandırıcılık yaparak faaliyet gösterdikleri açıklandı. Mütalaada, şahısların ilk aşamada müştekilere güven vermek Vergi Dairesi gibi resmi kurumda görev yapan kişi olarak kendilerini tanıttıklarını bildirdi.

Şahısların araç ücretleri ve komisyon bedellerini peşin olarak aldığı ancak çeşitli bahaneler öne sürerek vadettikleri araçları teslim etmedikleri açıklandı. Mütalaada mağdur edilen tüm vatandaşların beyanlarına yer verildi.

Araç Listesi Whatsapp Üzerinden Yayınlandı

Araç listesi Whatsapp uygulaması üzerinden mağdura gönderildi. Mağdurlara listede bulunan piyasa fiyatının ortalama yüzde 25 altında satış bedeli verildi. Satın alınacak Veysel/Aydın kod adlı şahısla kişisel ilişkiler kullanılarak temin edilebileceğine vurgu yapıldı. Cumhuriyet Savcılığı mağdurlar belirlenen süre sonunda araç teslim edilmeyince dolandırıldıklarını anladığını açıkladı.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ