Sakarya’dan İsviçre’ye raylı sistem ihracatı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye Yüzyılı’na raylı sistem üreticileri ortasında en üst sınıfta yer alarak başlamanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

  • 11 Şubat 2024
  • 13 kez görüntülendi.
Sakarya’dan İsviçre’ye raylı sistem ihracatı

SAKARYA (İGFA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Sakarya’da İsviçre Devlet Demiryolları için üretilen Yeni Jenerasyon Akıllı Demiryolu Bakım Araçları Teslim Töreni’ne katıldı.

Bakan Uraloğlu, son 22 yılda Türkiye’nin dört bir yanında çok sayıda yatırım ve proje gerçekleştirildiğinin altını çizdi.

““Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde demiryollarını 2002 yılından itibaren başlattığımız gelişim atılımlarıyla öncelikli bölüm olarak belirledik” diyen Bakan Uraloğlu, “Demiryolu çizgilerimizin limanlara, havaalanlarına, lojistik merkezlere irtibatını sağlayarak demiryollarımızı kombine nakliyeciliğe uygun yeni bir anlayışla ele aldık.” Projelerle yalnızca doğu-batı çizgisinde değil, kuzey-güney kıyıları ortasında da demiryolu ulaşımını iktisada katkı sağlar hale getirmeyi planlıyoruz” dedi.

DEMİRYOLU ÇİZGİ UZUNLUĞUMUZU 28 BİN 590 KİLOMETREYE YÜKSELTECEĞİZ

Söz konusu proje ile birlikte Asya ile Avrupa kıtaları ortasında kesintisiz demiryolu ulaşımını mümkün hale getiren MARMARAY ile Londra’dan Pekin’e kadar en inançlı, kısa ve ekonomik memleketler arası demiryolu koridorunu oluşturduklarını kaydeden Bakan Uraloğlu, 2002 yılında 10 bin 948 km olan demiryolu ağını 14 bin 165 kilometreye çıkardıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Ülkemizi sıfırdan süratli trenle buluşturarak 2 bin 251 kilometre süratli tren ağı inşa ettik. Ankara-Eskişehir, Eskişehir-İstanbul, Ankara-Konya, Konya-Karaman ve Ankara-Sivas Süratli tren çizgilerini hizmete sunduk. Artık de Ankara-İstanbul Muhteşem Süratli Tren Çizgisi projesini gündeme aldık ve ön proje çalışmalarını tamamladık. Harika süratli tren çizgimizin güzergâh uzunluğu 344 kilometre olacak. Saatte 350 kilometre sürate ulaşacak trenlerimizle seyahat müddetini 80 dakikaya indirmeyi planlıyoruz. Ayrıyeten Gebze’den Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden geçerek İstanbul Havalimanı’na ve son olarak Çatalca’ya ulaşacak Kuzey Marmara Süratli Tren sınırı projesini de planlarımız ortasına aldık. 2053 Ulaştırma ve Lojistik ana planı ve yol haritamızla, süratli tren hizmeti alan vilayet sayımızı; Ankara-İzmir, Mersin-Adana-Gaziantep, Halkalı-Kapıkule üzere tüm süratli tren projelerimizi tamamladığımızda 52’ye çıkartacağız. Demiryolu sınır uzunluğumuzu da 28 bin 590 kilometreye yükselteceğiz.”

Son 22 yılda önemli bir ulusal demiryolu sanayisi oluşturulduğuna işaret eden Bakan Uraloğlu, TÜRASAŞ’’ı, Orta Doğu’nun en büyük raylı sistem araç üreticilerinden birine dönüştürdüklerini de belirterek, “Bugüne kadar geldiğimiz süreçte milletlerarası standartlarda; Yeni jenerasyon lokomotifler, dizel ve elektrikli tren setleri, yolcu vagonları, yük vagonları, cer konvertörü, cer motoru, dizel motor, tren denetim idare sistemi üzere ana, kritik ve alt eserleri kendimiz üretiyoruz” dedi.

Bakan Uraloğlu, açılış merasiminin sonrasında fabrikayı gezerek, yapılan araçların imalat yerlerini inceledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ