SİHA’ların Başarısı Baykar’ı Vergi Şampiyonu Yaptı

  • 04 Ocak 2024
  • 69 kez görüntülendi.
SİHA’ların Başarısı Baykar’ı Vergi Şampiyonu Yaptı

Dünyanın önde gelen teknoloji firmalarından biri olmayı başaran Baykar’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar Türkiye’nin en çok vergi ödeyen isimleri arasında yerini aldı.

 

Gelir İdaresi Başkanlığı, Türkiye’de 2021 ve 2022 tarihlerinde en çok vergi ödeyen mükelleflerin listesini yakın zamanda açıkladı. Bayraktar, 2021 ve 2022 yıllarında en çok gelir vergisi ödeyen isim olarak zirvede yer aldı. Bayraktar, şirketinden elde etmiş olduğu gelir karşılığında 2021 yılında 153 milyon, 2022 yılı için ise 564 milyon 124 bin 318 lira vergi ödedi.

Savunma ve havacılık sektörünün en çok ihracat yapan firması olarak yerini almayı başaran Baykar, gelirlerinin önemli bir kısmını yurt dışına yapılan SİHA satışlarından elde ediyor. Firmanın 2022 yılı cirosunun yüzde 86’sı ihracat gelirlerinden meydana geliyor. 2022 yılında 1,2 milyar dolarlık ihracat ile adından söz ettiren Baykar’ın aynı yıl imzaladığı ileriye dönük sözleşmelerin büyük bölümü yine yurt dışı satışlar için yapıldı.

Vergi Rekortmeni Açıklandı

Bayraktar TB2 SİHA için 32, Bayraktar AKINCI TİHA için ise 8 ülkeyle ihracat anlaşması imzalayan firma ihracattaki başarı grafiğini arttırmaya devam ediyor. AR-GE çalışmalarına başladığı 2003 yılından bu yana devam eden Baykar, geride kalan 20 yılda tüm gelirlerinin çok büyük bir kısmını yine ihracattan elde etti.

Baykar, Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, 2021 ve 2022 yıllarında savunma alanında ihracat lideri oldu. Savunma sanayisi alanında gerçekleştirdiği tüm ihracatın yüzde 25’ini tek başına üstlenmeyi başaran Baykar, yaptığı dış satımla ekonomiye de katkı sağlıyor.

Kuruluş aşamasından itibaren kamudan teşvik veya hibe almayan Baykar, tüm AR-GE projeleri ve üretim faaliyetlerini kazandığı gelirleri yatırıma dönüştürdü. İHA ve SİHA’ların yıldızı özellikle Dağlık Karabağ ve Ukrayna savaşlarıyla öne çıktı. Ulusal ve uluslararası medyada Baykar’a ait İHA ve SİHA’ların başarısı birçok haberde yer aldı.

Baykar ürünü İHA ve SİHA’ların en büyük katkılarından bir tanesi Türkiye’nin terör örgütleriyle mücadelesinde oldu. Savunma Sanayii eski Başkanı İsmail Demir’de Bayraktar TB2 ve Bayraktar AKINCI sistemlerinin ne kadar önemli olduğuna vurgu yaptı.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ