TBMM’de bu hafta kanun teklifleri görüşülecek

TBMM Genel Konseyi, güç ve sıhhat alanlarında düzenlemeler içeren kanun tekliflerini görüşecek.

  • 11 Şubat 2024
  • 19 kez görüntülendi.
TBMM’de bu hafta kanun teklifleri görüşülecek

ANKARA (İGFA) – Türkiye Büyük Millet Meclisi haftalık çalışmasına 13 Şubat Salı günü başlayacak.

Genel Heyet, güç alanında düzenlemeler içeren Maden Kanunu ile Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni ele alacak.

TBMM’nin resmi internet sitesinde yer alan habere nazaran kanun teklifi ile birlikte yerli üretim ve farklı kaynaklardan ithal edilen doğal gaz, Türkiye’de sıvılaştırılarak dünya piyasalarına LNG olarak pazarlanabilecek. Güç verimliliğini artırmak emeliyle hazırlanan projeler, Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı tarafından 15 milyon lirayı geçmemek kaydıyla bedellerinin en fazla yüzde 30’u oranında desteklenecek.

İçme-kullanma suyu temin edilen rezervuarlar ve sulak alanlar ile Kıyı Kanunu kapsamında kalan kıyı ve kıyı şeritleri hariç olmak üzere denizler, baraj gölleri, yapay göller ve alışılmış göllerin Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanlığınca yenilenebilir güç kaynak alanı olarak ilan edilen alanlarında imar planı yapılmaksızın yenilenebilir güç üretim santralleri kurulabilecek.

Olağanüstü hal kararı alınan yahut genel hayata tesirli afet bölgesi olarak kabul edilen yerlerde, elektrik hizmetlerinin kesintisiz karşılanabilmesi için süreksiz periyodik elektrik gücü talepleri belirlenen metot ve asıllar çerçevesinde karşılanacak.

SAĞLIKLA İLGİLİ TEKLİF GENEL KONSEY GÜNDEMİNE GELECEK

Bu ortada güç alanında düzenlemeler içeren teklifin görüşmelerinin tamamlanmasının akabinde Genel Şura, Sıhhatle İlgili Birtakım Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Kararında Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini ele alacak.

Bu teklife nazaran de diş tabipleri, ağız ve diş sıhhati muayenehanelerinde diş tabibi istihdam edebilecek.

Acil tıp ana kısım uzmanları ağır bakım yan kol, çocuk sıhhati ve hastalıkları uzmanları da toplumsal pediatri yan kol uzmanlığı yapabilecek. Sıhhat alanında eleman temininde kahır çekilen yerlerde kontratlı konum sayısı 27 binden 36 bine çıkarılacak.

Öte yandan bu hafta Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komitesi, AK Parti tarafından TBMM Başkanlığına sunulan turist rehberliği ve seyahat acentelerine ait kanun teklifinin görüşmelerine başlayacak. Balıkçılık ve Su Eserleri Araştırma Komitesi toplanacak.

Salı ve çarşamba günleri Meclis’te kümesi bulunan siyasi partilerin küme toplantıları yapılacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ