Teröre Karşı Irak’la İş Birliği Yapılacak

  • 22 Aralık 2023
  • 87 kez görüntülendi.
Teröre Karşı Irak’la İş Birliği Yapılacak

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Irak tarafı, egemenliklerine meydan okuyan terör örgütü PKK’nın artık tasviye edilmesini istiyor. Irak yakın zamanda terör örgütleriyle mücadelede her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını bildirdi.

Türkiye-Irak Güvenlik Zirvesi Ankara’da gerçekleştirildi. Zirvede Türk tarafı, bölgesel stratejik işbirliği vizyonunu konusunda açıklamalarda bulundu. Yeni bir işbirliğinin hayata geçirmek istediğini vurgulandı. Bu alanda bölgenin güvenliği, istikrarı ve refahının bölge ülkelerinin ortak işbirliği projelerine imza atılması gerektiği açıklandı.

Irak’ın, bölgede güven, istikrar ve refahın sağlanması konusunda destek verdiği kaydedildi. Türkiye Irakla ilişkilerin en kritik özelliklerinden bir tanesinin terör olduğunu vurguladı.

PKK’nın Tehditleri Ele Alındı

Türk tarafı, Irak ile ortak gündem konularını değerlendirdi. Gelişmelere göre ele alınan konuların olumlu yönde ilerlediğinin altı çizildi. Ayrıca taraflar arasında işbirliğinin artırılması, derinleştirilmesi ve kurumsallaştırılması gereken konularda ele alındı.

Gerçekleştirilen toplantıda ise söz konusu konuların kapsamlı bir şekilde masaya yatırılması gündeme getiriliyor. Bu alanda ilişkileri derinleştirecek bir yol haritası da hazırlanıyor. Türk tarafı, belirlenen yol haritasının Dışişleri Bakanlıkları tarafından takip edileceğini açıkladı.

Diplomatik kaynaklar, toplantıda PKK sorununun da ele alındığını belirtti. Irak tarafının da terör örgütünün topraklarından tasfiye edilmesini istediğini açıkladı. Bölge halkına zarar terör örgütüyle mücadelede her türlü yardımlaşmada sağlanacak.

Su Meselesi Gündeme Alındı

Su konusu da ülkeler arasında ortak gündem maddesi olarak ele alındı. İklim değişikliğinin bölgeyi en olumsuz şekilde etkilemesi nedeniyle Irak’ın da bu konuda ciddi sorun yaşadığı kaydedildi. Türk tarafı, kuraklığın artmasının bölge ülkelerinin suyu en verimli şekilde kullanması gerektiği konusunda vurgu yaptı.

Su konusunda taraflar arasında komite kuruldu. Suyun paylaşımına ilişkin miktar belirleme dönemi de kapatıldı.

Petrol Sevkiyatı Son Dakika Gelişmesi

Türkiye yapılan görüşmelerde, petrol sevkiyatının yeniden başlamasına hazır olduğunu Irak tarafına söyledi. Irak ise petrol konusunu yeniden ele alacaklarını ifade etti. Yapılan toplantı sonrasında iki tarafta birçok sorun konusunda anlaşmaya vardı. Toplantıya Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Yaşar Güler, İbrahim Kalın, Irak’tan Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Irak Savunma Bakanı Sabit Muhammed Said Rıza Al Abbasi, katıldı.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ