Türkiye’nin İlk Astronotunun Gideceği Tarih Belli Oldu

Türkiye’nin İlk Astronotunun Gideceği Tarih Belli Oldu

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Ax-3 mürettebatıyla beraber 17 Ocak’ta uzaya çıkıyor. Gece 01.11’de Uluslararası Uzay İstasyonu’na hareket edecek ilk Türk astronotu ülke gündemine damga vurdu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin insanlı ilk uzay yolculuğu için geri sayıma başlandı. Bakan Kacır, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Türkiye’nin ilk uzay yolcusunun hazırlığı hakkında bilgi verdi. Gezeravcı’nın, Ax-3 mürettebatıyla beraber 17 Ocak’ı 18 Ocak’a bağlayan gece 01.11’de gerçekleşecek fırlatma ile yolculuğuna başlıyor. Uluslararası Uzay İstasyonu’na doğru hareket ederek astronotumuz bu tarihi görevle Türkiye’nin uzay bilimi çalışmalarında önemli bir kilometre taşı olacak. Ayrıca gelecek nesiller için de büyük bir ilham kaynağı olarak yazılacak.

Türkiye’nin ilk astronotu Gezeravcı da sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, yolcuğun ilk adımı olan karantinaya girdiğini vurguladı. Mürettebatın 1,5 gün sürecek yolculuk sonucunda, 19 Ocak 13.15 saatinde Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenmesi bekleniyor.

Uzay Yolculuğuna Özel Hatıra Pulu

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) ile PTT tarafından özel pul basıldı. Gezeravcı’nın Türk bayrağını uzaya çıkaracağı bu özel an ölümsüz hale getirildi. Pulda özel anlamlar içeren çeşitli simgeler yer alıyor. Pulun sol bölümünde içerisinde 100. Yıl ile Türkiye Uzay Ajansı logosu yer alıyor. Pulun etrafında ise tarihteki 16 Türk Devletini gösteren 16 yıldız konumlanıyor.

Alper Gezeravcı Kimdir?

Alper Gezeravcı, 1979 tarihinde Mersinde dünyaya geldi. 2003 yılında Hava Harp Okulu’ndan mezun olan Gezeravcı, F-16 pilotu olarak görev gerçekleştirdi. ABD Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü’nde yüksek lisans yaparak eğitim alan Gezeravcı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda Standartize Filo Akademik Kol Komutanı olarak çalışmalarına devam ediyor.

Alper Gezeravcı, uzay yolculuğu için yoğun bir eğitim aldı. Bu eğitim kapsamında, uzay mekiği ve ISS hakkında bilgiler edindi. Bununla beraber uzay uçuşunda karşılaşabileceği olası sağlık sorunlarına karşı da gerekli eğitimleri aldı. Alper Gezeravcı, ISS’de 14 gün bulunacak. Bu süre zarfında, 13 farklı bilimsel deney gerçekleştirecek. Gezeravcı’nın yapacağı deneyler arasında, uzaydaki bitki yetiştiriciliği ve yeni malzemelerin test edilmesi bulunuyor.

Alper Gezeravcı uzay yolculuğu ile Türkiye’nin uzay çalışmalarında önemli bir kilometre taşı olacak. Gezeravcı’nın başarılı bir uzay yolculuğu gerçekleştirmesi, Türkiye’nin uzaydaki hedeflerine bir adım yaklaşmasını sağlayacak.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ