Yemekten 10 dakika evvel bir bardak su için!

Günlük tüketilmesi gereken su ölçüsünün, bir anda değil güne bölerek yavaş yavaş içilmesi gerektiğine dikkat çeken Diyetisyen Neslihan Öztürk Aktepe, diyette su tüketimi ve sağlıklı su seçiminin ehemmiyetine vurgu yaptı.

  • 11 Şubat 2024
  • 28 kez görüntülendi.
Yemekten 10 dakika evvel bir bardak su için!

İSTANBUL (İGFA) – Hayati işlevlerin sağlıklı bir biçimde yerine getirilebilmesi için kâfi ölçüde su tüketilmesi büyük bir değer taşıyor.

Özellikle, dirençli ve çok kilolardan kurtulmada da sağlıklı bir hayatın temel ögelerinden olan su; yanlışsız tüketim ile hem ödem atmaya hem de kilo vermeye yardımcı oluyor. Bu süreçte kesinlikle 8-10 bardak su tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Diyetisyen Neslihan Öztürk Aktepe, daha kolay doymak ve sindirimin kolaylaştırılmasını sağlamak için yemekten 10 dakika evvel 1 bardak su içilmesini önerdi.

“DOĞRU VAKİTTE VE KÂFİ ÖLÇÜDE SU TÜKETİMİ KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUYOR”

Vücudun yüzde 60’tan fazlasının sudan oluştuğunu ve su içmenin kilo vermede büyük bir tesiri olduğunu belirten Diyetisyen Öztürk Aktepe, “Su biyolojik bir çözücüdür ve bu rolüyle vitaminlerin ve minerallerin hem bedende taşınmasını hem de çözülmesini sağlar. Beden sıcaklığının düzenlenmesinde çok kıymetli bir rol oynar. Cildin nemlenmesinde, toksinlerin atılmasında ve bedenin temizlenmesinde temel bir vazife üstlenir. Böbreklerin çalışmasını kolaylaştırır. Kayganlaştırıcı bir unsur olması nedeniyle birçok organın gerektiği üzere çalışmasını sağlar. Ayrıyeten, suyu gerçek vakitte tüketmek de büyük bir kıymet taşır. Örneğin, uyandıktan sonra 2 bardak su içmek iç organlarınızı harekete geçirir, banyoya girmeden evvel 1 bardak su içmek ise kan şekerini istikrarlar. Bu nedenle hakikat vakitte ve kâfi ölçüde su tüketimine diyet sürecinde kesinlikle dikkate etmek gerekiyor” diye konuştu.

Vücudun gereksinim duyduğu su ölçüsünü karşılarken doğal kaynak ve doğal mineralli suları tercih edilmesi gerektiğini belirten Öztürk Aktepe, “Ödem, bilhassa bayanların sıkça yaşadığı bir sıhhat sorunu olarak öne çıkıyor ve ömür kalitesini de olumsuz istikamette etkileyebiliyor. Sabah kalktığınızda aynada şişmiş bir yüz, parmaklara yüzük takamamak, ayakkabının içine girmeyen ayaklar, ödemin en önemli belirtilerindedir. Bu nedenle, ödemden kurtulmak için sağlıklı beslenmenin yanı sıra günlük 8-10 bardak su tüketmek gerekir. Bu oran, beden yüküne nazaran değişiklik gösterebilir. Gün uzunluğu içmeniz gereken su ölçüsünü mevcut kiloyu 30 ile çarparak hesaplamak mümkün. Bedenin muhtaçlık duyduğu su ölçüsünü karşılarken ise, doğal kaynak ve doğal mineralli sular tercih edilmelidir. Bu sular, yalnızca susuzluğu gidermekle kalmaz, birebir vakitte bedene kıymetli yararlar sağlar” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ